Meteorologická podpora balónu na cestě kolem světa

Klimatologická studie

Od roku 1994 bylo provedeno množství simulací letu kolem země na klimatologickém základu využívajícího pozorování větrů kolem zeměkoule v předchozích letech. Tyto studie stanovily tyto fakta:

  • Nejlepším obdobím je zima od listopadu do února na severní polokouli.
  • Zeměpisná šířka 35 stupňů vykazuje nejlepší pravidelnost v rychlosti věrtru a nejmenší riziko nepříznivých meterologických jevů (déšť, bouřky, turbulence). Tyto zeměpisné šířky jsou také charakteristické úkazem subtropického jet streamu.
  • Pro dokončení obletu musí být umožněno vystoupat do výšky 10 000 metrů.
  • Pro udržení vhodného směru se musí často měnit výška.
  • Minimální doba trvání letu je asi 10 dnů. Ve skutečnosti je nutno počítat s 15 až 20 dny.

Tyto zásady byly použity při projektování gondol a obalů Breitling Orbiteru 1, 2 a 3.

Příklad cesty kolem světa za 10 dní Příklad cesty kolem světa za 20 dní
Příklad cesty kolem světa za 10 dní Příklad cesty kolem světa za 20 dní

Výběr doby startu

První úkol předpovědi je najít dobré startovní okno z Chateau d'Oex. Musí být splněny následující podmínky:

  • Žádné srážky.
  • Velmi slabý vítr po celou dobu nafukování.
  • Severozápadní až severní vítr ve výšce umožňující rychle dosáhnout zeměpisnou šířku blízkou 35 stupňům.
Příklad 10 dnů počasí pro oblast Chateau d'Oex Vítr v oblasti Švýcarska
Příklad 10 dnů počasí pro oblast Chateau d'Oex Vítr v oblasti Švýcarska

Navigování v reálném čase

Od startu balonu je ustanovena stálá meteorologická služba v řídícím centru na Mezinárodním letišti v Ženevě. Pilotům je pravidelně poskytováno doporučení nejlepší výšky, ve které se budou pohybovat co nejrychleji na východ. Tato doporučení jsou stanovena z předpovědi větrů v několika výškách na základě numerického modelu Centra předpovědi počasí pro mírné pásmo. Další výpočet trasy je stanoven ze zpráv o změnách větru jak prostorových, tak dočasných.

Vítr ve výšce 9000 metrů nad mořem Příklad trasy
Vítr ve výšce 9000 metrů nad mořem Příklad trasy

Vítr však není jediným faktorem ve hře. Ostatní meteorologické parametry vykazují pro posádku zdroj potenciálního nebezpečí:

  • Turbulence otřásají balonem.
  • Vlhkost, oblačnost, srážky, sněžení zvyšují hmotnost obalu a snižují schopnost balonu manévrovat.
  • Bouřky jsou zdrojem silných vertikálních proudů, které mohou roztrhnou obal.

MétéoSuisse má velké zkušenosti s předpovídáním těchto fenoménů pro pravidelné lety i soukromé piloty směřující ze Švýcarska do různých zemí. Tentokrát bude znovu pro projekt Breitling Orbiteru 3 využita dovednost aeronautických briefingů tak, aby byla zajištěna bezpečnost Tonyho a Bertranda.

Povětrnostní mapa
Příklad povětrnostní mapy pro běžné použití piloty ukazuje oblasti turbulencí, námrazy a bouřek

Jet stream, klíč k úspěchu

Úspěch či neúspěch prvního nonstop letu balónem kolem světa závísí na jet streamech.

 Jet stream

Bez zvláštních vlastností jet streamů, jejich rychlosti a pravidelnosti, by let kolem světa byl nemyslitelný.

Při využití větru v malých výškách, jak to dělají klasické horkovzdušné balóny, by let kolem světa trval několik týdnů a to je vzhledem k existujícím technologiím nerealizovatelné.

Relativně malé znalosti těchto silných výškových proudů (mezi 7000 až 12000 m.n.m.) na konci II. světové války představovaly důležitý faktor vývoje letectví. Jet stream je odpovědný za podstatné zkrácení letů z USA do Evropy. Například letadlo letící z New Yorku do Paříže, využívající jet stream o rychlosti 150 km/h, ušetří asi 1,5 hodiny oproti letu v opačném směru.

Představte si jet stream jako zploštělou rouru širokou několik kilometrů, 2 až 4 km vysokou a táhnoucí se v délce několika tisíc kilometrů. Nejvyšší rychlost (200 až 300 km/h) je ve středu roury a to je právě ten vítr, který se snažil Breitling Orbiter 3 využít.

Jet stream za studenou frontou a před teplou frontou Jet stream v létě Jet stream v zimě
Jet stream za studenou frontou
a před teplou frontou
Jet stream v létě Jet stream v zimě

Jet stream je tvořen teplotními rozdíly vzduchu, a to vždy za studenou frontou a před teplou frontou. Čím větší rozdíly teplot, čím silnější vítr, tím rychlejší jet stream.

Právě pro tyto vlastnosti se pozice jet streamu mění v závislostí na ročním období. V létě na severní polokouli vyšší teploty postrčí jet stream severně. V zimě větší teplotní rozdíly a širší polární fronta vedou k tvorbě silnějších, pravidelnějších a jižnějších jet streamů. Podobně je tomu na jižní polokouli, ale tentokrát obráceně (ne hlavou dolů).

Výběr zimního období pro let Breitling Orbiter 3 nebyla náhoda, ale nutnost.

Pokud "kvalita" jet stramu je nejlepší od poloviny listopadu do poloviny února, skutečně náročným se stává výběr okamžiku startu. A toto je úkol pro meteorology. Na základě modelů jejich úloha spočívala v určení dne, který splní všechny nezbytné "zlaté" podmínky pro start - žádný vítr v přízemní vrstvě, žádný dešť nebo sníh, správný směr větru ve střeních výškách a dobře vytvořený jet stream.

Přehled jet streamů

Jet streamy neobepínají celou zeměkouli, ale jsou ve skutečnosti rozděleny do mnoha částí, jak ukazuje obrázek. Práce meteorologů jako "vzdálených" průvodců se stala nezbytnou. Jak je vidět na obrázku, museli navést balón z jet streamu 1 do jet streamu 2, pouhým využitím správných směrů větru v nižších výškách a vyhnout se severnějšímu jet streamu 3.

Pro tento let bylo MétéoSuisse, vedené Pierrem Eckertem a belgickým meteorologem Lucem Trullemansem, odpovědné za vedení balónu Breitling Orbiter 3 a jeho posádky na cestě kolem světa. Všechno potřebné meteo vybavení bylo umístěno v řídícím středisku letu v Ženevě a bylo v nepřetržitém spojení s piloty.

zpět na: Breitling Orbiter 3



Lety balónem v ČR

AVIATIK SERVIS pod značkou BALON.CZ nabízí let balonem kdekoli v ČR. Profesionální piloti a posádky jsou zárukou bezpečných vyhlídkových letů. Vysoká kvalita pro let balonem Brno, let balonem Olomouc a další lokality je garantována dodržováním definice vyhlídkového letu.

Rekordní přelet ČR balónem